Lekcja 2Formatujemy tekst |
![]() |
Zauważyłeś zapewne, że wpisany przez Ciebie w poprzednim ćwiczeniu tekst zawsze wypełniał całą zawartość okna przeglądarki. Na nic zdało się naciskanie klawisza ENTER, wstawianie tabulatorów czy też spacji. Podejrzewasz zapewne działanie jakiś nieczystych mocy, ale zapewniam Cię - nie brałem w tym udziału. Tajemnica tkwi w tym, iż przeglądarka internetowa całkowicie ignoruje wstawiane znaki tabulacji, wielokrotne spacje czy też znaki końca akapitu. Aby zatem "naprawdę" rozdzielić akapity, należy posłużyć się znacznikiem <P>, który to wstawi dodatkowa interlinię.
Niekiedy zdarza się, że chcemy przełamać tekst, nie wprowadzając przy tym znaku końca akapitu. Możemy wówczas zastosować pojedyncze polecenie <BR>, które przenosi tekst o jeden wiersz w dół, choć nie wprowadza dodatkowej interlinii. Ponadto polecenie <BR> ma jeszcze jedną zaletę. Napisanie kilku kolejnych <BR> pozwala poszerzyć pionowy odstęp między elementami.
Naciśnij teraz przycisk "Pokaż HTML".
W oknie powyżej ukazał się fragment wiersza Bolesława Leśmiana - "W malinowym chruśniaku". Jeżeli teraz porównasz tekst z tym umieszczonym w edytorze, to zauważysz do czego wykorzystany został znacznik <P> i <BR>
Aby tekst w przeglądarce nie wyglądał wszędzie tak samo, stosuje się dodatkowe znaczniki <B> </B> - pogrubienie (bold), <I> </I> pochylenie (italic) i <U> </U> podkreślenie (underlined). Znaczniki te pozwalają uwypuklić jakieś fragmenty tekstu, np. nazwy za pomocą kursywy, a ważniejsze pojęcia za pomocą pogrubienia.
W dokumentach często wprowadzamy tytuły. Służy do tego polecenie <Hn> </Hn>. Znak H oznacza header, natomiast cyfra n to stopień tytułu (mamy ich sześć). Polecenie wprowadzające tytuł stopnia pierwszego składa się ze znacznika otwierającego <H1> i zamykającego </H1>.
Wykorzystując edytor spróbuj sformatować powyższy fragment wiersza B.Leśmiana. Za wzór niech Ci posłuży poniższa ilustracja. Na koniec zapisz efekt swojej pracy w nowym pliku.
|
Twoje lekcje | ![]() | Lekcja 3 |